Zdarzają się (wcale nie tak rzadko) przypadki, że właściciel boi się działać w tym zakresie lub też uniemożliwia mu to zarządca - co jest niedopuszczalne.
Ze swoich praw należy korzystać w pełni. Ale.
Są także sytuacje, gdy właściciel chciałby posunąć się w takiej kontroli za daleko. Jeden z właścicieli chciał zmusić wspólnotę do wykonania audytu jej działalności na drodze sądowej. To spotkało się niestety z negatywną oceną sądu i odmową.
Przepisy ustawy o własności lokali regulujące zarząd nieruchomością wspólną nie przewidują możliwości zobowiązania wspólnoty mieszkaniowej przez sąd do podjęcia uchwały o określonej treści lub udzielenia właścicielowi upoważnienia do dokonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu.
Zdaniem sądu nakazanie wspólnocie dokonania audytu za 20 lat dotychczasowej działalności nie mieściło się w zakresie art. 29 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2021 r. poz. 1048).
Ustawodawca nie nakłada bowiem na wspólnoty mieszkaniowe obowiązku dokonywania samokontroli podejmowanych czynności i sposobu rozliczeń, stąd też domaganie się przeprowadzenia audytu na gruncie przepisu art. 29 ust. 3 ustawy, w szczególności, że żądanie to obejmowało 20 lat wstecz, stanowiło w ocenie sądu nadużycie prawa podmiotowego.
Ponadto jak ustalił sąd, w toku sporu powód w żaden sposób nie wskazał, na czym miałyby polegać nieprawidłowości w działaniu pozwanej, ani też nie powołał na poparcie swoich twierdzeń żadnego merytorycznego argumentu, odwołującego się choćby do konkretnego przykładu nierzetelności wspólnoty.
Uprawnienie właściciela z art. 29 ust 3 ustawy o własności lokali obejmuje możliwość uzyskania informacji czy też wglądu w dokumentację. Jednakże na podstawie w/w. przepisu właściciel lokalu nie jest w stanie wymusić na wspólnocie, ani żądać od niej, sporządzenia przez wspólnotę audytu wewnętrznego. Może co najwyżej zlecić takowy audyt we własnym zakresie i na własny koszt. Przepis ten już kilka lat temu miał być przez ustawodawcę rozszerzony o nieco szersze uprawnienia właścicieli lokali, gdyż problem z realizowaniem praw właścicieli jest dostrzegany. Jednakże do tej pory żadna nowelizacja w tym zakresie nie weszła w życie.
W orzecznictwie i piśmiennictwie przyjmuje się, że ustawa o własności lokali nie przewiduje możliwości zobowiązania przez sąd wspólnoty mieszkaniowej do podjęcia uchwały o określonej treści lub udzielenia właścicielowi upoważnienia do dokonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu. Co do zasady bowiem właściciel ma indywidualne prawo zgłosić wniosek o podjęcie określonej uchwały na zebraniu właścicieli i może zaskarżyć uchwałę wspólnoty odmawiającą mu zgody na określoną czynność na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, z tym jednak zastrzeżeniem, że nawet uchylenie takiej uchwały przez sąd nie upoważnia właściciela do samodzielnego dokonania takiej czynności (wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 2002 roku, sygn. akt I CKN 489/00, „Komentarz do ustawy o własności lokali” pod red. K. Osajdy, Legalis, Wydanie 12, Nb 10 do art. 24). Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 9 sierpnia 2022 r., sygn. akt III Ca 780/21.
autor: adwokat Sebastian Kamiński.
Dane kontaktowe:
Kancelaria Adwokacka
Nasz Prawnik
Toruń
ul. Panny Marii 3/5
87-100 Toruń
Gdańsk
ul. Skarpowa 63
80-145 Gdańsk
tel. +48 605 368 905
NIP 956-131-14-46
REGON 871716110
pomoc@prawnika.pl
Ta strona korzysta z plików cookie gdyż dzięki przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby.
Wyrażając zgodę na przechowywanie informacji na urządzeniu końcowym lub dostęp do nich, przetwarzanie danych, analiz rynkowych i statystycznych, sprawiasz, że łatwiej będzie odnaleźć Ci w naszym serwisie dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz.
Administratorem Twoich danych jest Kancelaria Adwokacka Nasz Prawnik, jak również partnerzy, z którymi stale współpracujemy.
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania.